پایگاه اطلاع رسانی سیدعلیرضا شجاعی

سخنگوی وزارت بازرگانی گفت: وزارت بازرگانی در واردات میوه نقشی نداشته و هیچگاه برای ورود کالا به کشور مجوزی صادر نکرده است.

در واردات میوه هیچ نقشی نداریم

سیدعلیرضا شجاعی، سخنگوی وزارت بازرگانی در گفتگو با خبرنگار موج با اعلام این مطلب اظهار داشت: وزارت بازرگانی در واردات میوه هیچ نقشی ندارد و برای صادرات میوه و هیچ کالای دیگری مجوز صادر نمی‌کند.

وی گفت: نقش وزارت بازرگانی و گمرک در واردات کالا صرفا نقش نظارتی و کنترلی است و میزان واردات براساس قانون تعیین می‌شود.

سخنگوی وزارت بازرگانی با بیان این مطلب که میزان و نوع کالاهای وارداتی براساس قانون تعیین می‌شود، افزود: براساس برنامه چهارم توسعه‌ای کشور هیچگونه مانعی برای واردات کالا به کشور وجود ندارد و تنها ابزار کنترلی ما برای واردات، تعرفه است.

شرایط واردات کالا از سوی سه وزارتخانه اعلام می‌شود

شجاعی ادامه داد: مطابق قانون کشور، وزارتخانه‌های بهداشت، جهاد کشاورزی و صنایع و معادن برای واردات هر کالایی شرایطی را اعلام و این قوانین را به اداره مقررات صادرات و واردات سازمان توسه تجارت ایران اعلام می‌کنند.

وی تصریح کرد: مقرراتی که از سوی وزارتخانه‌های مذکور به سازمان توسعه تجارت ایران اعلام شده، در اختیار گمرک قرار گرفته و این سازمان مانع ورود کالاهایی که فاقد شرایط اعلام شده هستند به کشور می‌شود.

کالاهای وارداتی در بورس عرضه شود

شجاعی با بیان این مطلب که باید مابه‌التفاوت نرخ کالا از تولید تا مصرف تعیین شود، خاطرنشان کرد: پس از تعیین مابه‌التفاوت نرخ تولید تا مصرف کالا می‌توان کالا را در بورس عرضه کرد.

سخنگوی وزارت بازرگانی متذکر شد: اگر کالاهای وارداتی در بورس عرضه و نرخ کالا در بازار سرمایه تعیین شود به سهولت می‌توان نرخ تعرفه کالاهای وارداتی را تعیین کرده و از تولید داخلی حمایت نمود.

ضرورت توجه به کیفیت کالاهای تولید داخلی

وی با تاکید بر ضرورت حمایت از تولید داخل اذعان داشت: وزارت بازرگانی در راستای حمایت از تولید داخل، ذخیره‌سازی کالا را با محصولات داخلی انجام داده است.

شجاعی گفت: برای حمایت از تولید داخل، تولیدکنندگان باید به کیفیت و قیمت محصولات خود توجه کرده و محصولاتی با قیمت و کیفیت مناسب تولید و عرضه نمایند.

سهم میوه از واردات کشور یک درصد است

وی در خصوص واردات میوه به کشور اظهار داشت: اگر تولیدکنندگان به قیمت و کیفیت کالاهای تولید داخل توجه کنند به طور قطع میزان واردات کاهش یافته و میزان استفاده از محصولات داخلی افزایش خواهد یافت.

سخنگوی وزارت بازرگانی در خصوص واردات مرکبات تصریح کرد: در حال حاضر میزان تولید مرکبات در کشور 5/4 میلیون تن و میزان واردات مرکبات به کشور حدود 135 هزار تن است بنابراین نمی‌توان این میزان از واردات را بی‌رویه دانست.

وی خاطرنشان کرد: سهم واردات میوه از کل واردات کشور به یک درصد هم نمی‌رسد و سهم مرکبات از میان این یک درصد حدود 18 درصد است.

سخنگوی وزارت بازرگانی در خصوص اهمیت نقش بسته بندی در کاهش واردات و توسعه صادرات و افزایش تولید تصریح کرد: اصلاح نظام توزیع و ایجاد صنایع تکمیلی در کنار مراکز تولیدی و بهبود صنایع بسته بندی زمینه کاهش واردات و افزایش صادرات را فراهم می آورد.

شجاعی در پایان خاطرنشان کرد: بهبود صنایع بسته‌بندی در کشور میزان آسیب‌رسانی به تولید را کاهش می‌دهد.

پیوندهای مرتبط
sigplus

سید علیرضا شجاعی، معاون اسبق برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت، از مؤسسان کانون دانشجویان مهندسی صنایع ایران و سرپرست آن و از بنیانگذاران و متولیان تشکیل انجمن مهندسی صنایع ایران، عضو هیأت مدیره و دبیر آن به شمار می رود. وی از دانش آموختگان دبیرستان علوی، دانشگاه علم و صنعت ایران و هم اکنون دانشجوی دکتری دانشگاه دفاع ملی، مدیر دوره های تخصصی و کاربردی و مدرس سازمان مدیریت صنعتی و نیز نایب رئیس و دبیر انجمن مهندسی صنایع ایران و عضو هیأت مدیره شورای انجمن‌های علمی ایران می باشد