هم افزایی | باورمندی | نوآوری


9 رفتار حرفه ای در زندگی شغلی

1- مهم ترین کارها را در بهترین و فعال ترین زمان روز انجام دهید.

همه انسان ها ساعتی داخلی دارند که میزان انرژی آنها را در طول روز تعیین می کند. اگر تا به حال از مشکل به هم خوردن ساعت طبیعی بدن تان رنج برده باشید، به خوبی از تاثیر این فرایند آگاه هستید. این جریان طبیعی که خسته یا هوشیار بودن ما را مشخص می کند، روی نحوه کار کردن ما تاثیر به سزایی دارد.

به طور کلی، پس از شروع روز کاری، چند ساعت طول می کشد تا به بهترین عملکرد خود برسیم. پس از ناهار، سطح انرژی به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرده و حوالی ساعت ۳ بعد از ظهر، به یکی از کمترین میزان های خود می رسد. ما معمولا این مشکل را به ناهار ربط می دهیم، در حالیکه همه چیز به بدن ما باز می گردد.

کارمندان نیز باید تمام این موارد را در برنامه ریزی روز کاری خود مورد توجه قرار دهند. مهم ترین امور باید در ثمربخش ترین زمان کارمندان، انجام گیرند و مواردی که از اهمیت بالایی برخوردار نیستند، وقتی که هوشیاری پایین تر است مثلا حدود ۳ بعد از ظهر به ثمر برسند.

متاسفانه، استفاده بسیاری، از زمان کاملا اشتباه است. درصد بالایی از کارمندان، تمام صبح خود را صرف پاسخ دادن ایمیل ها می کنند و بعد از ناهار به انجام تکالیف مهم می پردازند. در حالی که کارهای مهم نیاز به تمرکز حواس و انرژی بالا دارد و بهتر است در ساعات اولیه روز انجام گیرند. پس سعی کنید مهم ترین وظایف تان رو برای بهترین زمان در طول روز بگذارید.

 

2- مرز بین رفتار رسمی و غیر رسمی را رعایت کنید!

از آنجایی که بیشتر افراد شاغل وقت خودشان را در محل کار سپری می کنند، خیلی سخت است که کل طول روز را مثل یک ربات برخورد کنند! خیلی وقت ها افراد برای اینکه وقت خودشان را در محیط کار به شادی سپری کنند، با همکاران شان شوخی های بی مورد می کنند که بعضی وقت ها ممکن است باعث ناراحتی آن ها شود.

بهتر است که در محیط کار خط قرمزهای رفتاری، جنسی، شخصیتی و مذهبی را در بین همکاران و مدیران خود رعایت کنیم. تجربه ثابت کرده، افرادی که در محل کارشان زیاد شوخی می کنند و یا اینکه فاصله های بین خودشان و دیگران را از لحاظ رفتاری و گذاشتن احترام رعایت نمی کنند، از دید دیگران افراد قابل احترامی نیستند.

بنابراین پیشنهاد می کنیم، به گونه ای ساده و راحت برخورد کنید. حد و حدود خود را بشناسید و آن را رعایت کنید. رفتار های مشکوک و پنهانی، صمیمیت بیش از اندازه، شوخی های زننده، طعنه زدن ها، قهر کردن، نگاه های مرموز و غیره همه باعث ایجاد شبهه و شایعاتی درباره شما خواهند شد. بهتر است، راحت، صریح و آشکارا برخورد کنید تا از ایجاد هر گونه شبهه و شایعه جلوگیری کنید.

 

3- با مسائل و کشمکش های موجود در محل کار عاقلانه و حرفه ای برخورد کنید.

همیشه مسائل و مشکلات جزء جدایی ناپذیر از زندگی ما هستند و خواهند بود و برخورد با مشکلات یکی از دغدغه های ذهنی ما خواهد بود. اکثر ما آدم ها بیشتر روز را در محل کار سپری می کنیم و بخشی عمده ای از مسائل و کشمکش هایی که داریم در محل کار به وجود می آید.

مسائلی که در محل کار به وجود می آید در حقیقت موقعیتی هست که دو نفر یا بیشتر در نظرات، روش ها، اهداف، سبک ها و غیره اختلاف نظر دارند. البته وجود این اختلاف نظرها در اکثر محیط های کاری خیلی طبیعی هستند و در بعضی موارد هم ممکن است بین دو نفر اختلاف شخصی یا بهتره بگویم تضاد شخصیتی وجود داشته باشد. بنابراین محیط کار هیچوقت خالی از مشکل نبوده است.

گاهی مسائل آنقدر کوچک هستند که با سکوت و صبوری می توان آنها را حل کرده و از بروزمسائل بزرگ تر جلوگیری کرد. همچنین با رعایت موارد زیر می توانید تعارضات ایجاد شده را به بهترین شکل حل کنید:

  • مستقیم و بدون هیچ واسطه ای به سراغ شخصی که با او مشکل داریم برویم و در مورد آن مسئله واضح صحبت کنیم.
  • احساسات خودمان رو کنترل کنیم و نگذاریم احساسات مان به ما غبه کنند، تا بتوانیم بهتر مسیرگفتگو را هدایت کنیم.
  • اگر احساسات خودمان را کنترل کنیم، طرف مقابل راحت تر و سریع تر با ما به توافق می رسد.
  • روی موضوع اصلی تمرکز کنیم و نذاریم که بحث به حاشیه کشیده شود.
  • سعی کنیم تا حد امکان لحن و صدای مثبتی داشته باشیم.
  • صریح و با صداقت موضوعات خودمان را بیان کنیم.
  • به یافتن راه حل فکر کنیم نه پیدا کردن مقصر.
  • همیشه با این فرض بحث را شروع کنیم که طرف مقابل نیت مثبتی دارد.
  • این را فراموش نکینم که ارتباط موثر یعنی: سهیم شدن در طناب، به جای طناب کشی.

 

 

4- دلسوز کاری که انجام می دهید، باشید!

همه ما ممکن است در روز برای انجام امور شخصی و یا کاری، با سازمان هایی سرو کار داشته باشیم و از این موضوع ناراحت باشیم که هیچکس مسئولیتش را درست انجام نمی دهد! ولی آیا واقعا خود ما در انجام وظایف مان، تمام مسئولیت های محوله را تمام و کمال انجام می دهیم؟

باید با خود صادق باشیم و بدانیم که اگر هرکس مسئولیتش را درست و با دلسوزی انجام می داد، اوضاع اینطور نبود. همچنین باید اعتراف کرد که نحوه کار کردن در بسیاری از سازمان ها درست نیست.

وقتی ما برای شغلی در سازمانی مشغول به کار می شویم، چه انتخاب این شغل از روی علاقه بوده و چه نیاز مالی، مسئولیتی را قبول کرده ایم و باید سعی کنیم آن را به بهترین نحو انجام دهیم.

آدم های حرفه ای هر مسئویتی که به آن ها واگذار می شود را با دلسوزی و درست انجام می دهند. حتی اگر فکر کنند که در مدت کوتاهی در آن شغل می مانند و یا حتی اگر به آن علاقه ای نداشته باشد.

 

5- اشتباهات خود را بپذیرید و برای آنها بهانه تراشی نکنید.

می دانیم که اگر کسی ما را با بهانه مان روبرو کند، حتی به حالت شوخی، برای مان دردسرساز می شود. بدتر اینکه ممکن است اعتماد خود را از دست بدهند و دیگر به حرفهایمان اطمینان نکنند. در واقع بهانه تراشی فرار از مسئولیت است، این در حالیست که مسئولیت پذیری، عامل متمایزکننده ی حرفه ای ها افراد غیر حرفه ای است. بهانه تراشی، در نهایت منجر به عدم موفقیت و یک نوع عادت در زندگی می شود.

نکته مهم دیگر این است که برای قصورات خود عذرخواهی کنیم، چرا که با پنهان کردن خطاهای خود، تنها خود را بی اعتبار خواهیم کرد.

در نهایت باید بدانیم اگر ما عادت کنیم که برای اشتباهات و ضعف های مان به دنبال بهانه ای باشیم، هیچ وقت نمی توانیم آنها را در خود از بین ببریم. اما اگر مثل یک انسان بالغ بپذریم که کاری را اشتباه انجام داده ایم و یا در بعضی در مسائل ضعف هایی داریم، می توانیم برای از بین بردن آن ها اقدام کنیم.

 

 

6- بین زندگی شغلی و شخصی تان تعادل ایجاد کنید.

افراد موفق می دانند از کار و زندگی شان چه می خواهند. چیزی که همه انسان های موفق مهارت خوبی در آن دارند، هدفگذاری است. کسانی که به خوبی میان کار و زندگی شخصی خود تعادل برقرار می کنند، این نکته را می دانند که هم در اولی و هم در دومی باید هدف داشته باشند. این هدفمندی به آنها کمک می کند در مورد خواسته هایشان شفافیت بیشتری داشته باشند تا بتوانند به راحتی به پروژه ها و کارهای مختلف «بله» یا «خیر» بگویند.

همچنین فناوری های اداری در سال های اخیر پیشرفت های زیادی داشته اند و در کل بسیار کمک کننده هستند، اما این انتظار هم به وجود آمده است که همواره در دسترس باشید. گویی ساعات کاری طی روز تمام شدنی نیست. گاهی لازم است تلفن همراه خود را خاموش کنید و از لحظات خود لذت ببرید. واکنش نشان ندادن به مسائل کاری به جز در موارد ضروری، در ساعات خارج از ساعات کاری، سبب می شود تا شما کنترل زیادی بر تعادل میان زندگی شخصی و کاری خود داشته باشید و استرس شما تا حد زیادی کاهش یابد.

در آخر باید بدانیم تعادل در زندگی مفهومی ادراکی و فردی است و فقط خود شما می دانید چه زمانی در زندگی تان تعادل وجود دارد. شاید دوست داشته باشید بیشتر وقت تان را در محل کار تان بگذرانید. نیازی نیست برای اینکه خود را وقف کارتان کرده اید، احساس گناه کنید. تا زمانی که احساس خوشبختی می کنید، نیازی به ایجاد تغییر نیست.

 

7- برای شادابی و آراستگی محیط کارتان ارزش قائل باشید.

نظم دادن به محیط کار به منظور پیشرفت درازمدت کسب و کار شما حیاتی است. در کنار ایجاد حس نظم و ترتیب، یک محیط کاری منظم باعث افزایش روحیه همکاری تیمی می شود.

یک دفتر یا فضای کاری مرتب، باعث ایجاد حس حرفه ای بودن در کارمندان و مشتریان می شود و همچنین بر دیدگاه کارمندان نسبت به کار و شغل شان تاثیر به سزایی می گذارد. کارمندانی که به محیط کاری شان افتخار می کنند و از قرار داشتن در آن رضایت دارند، تمایل بیشتری نسبت به تمیز کردن و تمیز نگه داشتن میز خود نشان می دهند. همچنین یک محیط کاری تمیز و مرتب باعث ایجاد تغییرات مثبت روحی روانی در کارمندان می شود.

پس حتی اگر نمی توانید تغییر دکوراسیون خاصی به محل کارتان بدهید، با مرتب نگه داشتن محیط کار خود و اعمال تغییراتی هرچند کوچک، مثل گذاشتن گلدانی کوچک بر میز کار خود، احساس بهتری در خود به وجود بیاورید.

"شما" در راستای آراستگی محیط کار خود چه کارهایی انجام داده اید؟

 

8- همیشه به راه های خلاقانه تر برای انجام وظایف تان فکر کنید!

همه ی ما وقتی وارد سازمانی می شویم، آموزش هایی میبینیم که کارها را با چه روش هایی انجام دهیم. درست است که در ابتدا لازم است تا روال انجام امور را یاد بگیریم اما اگر بعد از آشنا شدن با وظایف و سازمان، هنوز هم بدون فکر کردن کارها را مثل قبل انجام دهیم، هیچ گاه پیشرفت نخواهیم کرد.

خلاقیت تنها به ارائه ی یک ایده یا راه حل خلاقانه محدود نمی شود؛ بلکه تمام اموری که در سازمان در جریان است، گاه با تغییری هرچند کوچک، می تواند با روش بهتری انجام پذیرد. سعی کنید روش های جدید را برای انجام وظایف مشابه به کار قبلی خود پیاده کنید. حتی اگر پیشرفت چشمگیری در روند کار نداشتید، باید بدانید حداقل از خستگی و تکرار خود را نجات داده اید.

بسیار مهم است که بخشی از زمان خود را روزانه به فکر کردن در یک محیط آرام اختصاص دهید تا بتوانید در مورد کارهایی که انجام می دهید فکر کنید. انجام همزمان چند کار و سروصدا، دشمنان خلاقیت هستند. تا زمانی که روی چند چیز تمرکز کنید، از خلاقیت خبری نخواهد بود. .

ایده های جدید طبق برنامه زمانی مشخصی به ذهن نمی رسند. اگر همه چیز را مطابق زمان بندی پیش ببرید، خلاقیت هیچ فرصتی برای آشکار شدن نخواهد داشت. بنابراین گاهی اوقات سرعت خود را کم کنید. زمانی که دائم عجله داشته باشید نمی توانید از انجام کاری لذت ببرید. زمانی را به جستجو در میان ایده های جدید اختصاص دهید و در مورد کارهایی که دوست دارید با افراد خلاق صحبت کنید و همیشه به راه های خلاقانه تر برای انجام وظایف تان فکر کنید!

 

9- بعد از خروج از یک سازمان، درباره آن منصف باشید.

همانطور که قبلا در ترفندهایی برای موفقیت در مصاحبه شغلی گفتیم اگر نمی توانيد در مورد کسي حرف های خوب بزنيد، بهتر است اصلا هيچ حرفي نزنيد. این موضوع هم در مصاحبه شغلی و هم بعد از پیوستن به سازمانی صدق می کند.

هنگامی که درباره همکاران و مدیر قبلی خود در جمع همکاران جدیدتان صحبت می کنید و از آنها در برابر این افراد جدید شکایت می کنید، حتی اگر داستانی که برایشان تعریف می کنید دردناک و به نفع خودتان باشد، باز هم به آنها اجازه می دهید طبق برداشت هایی که دارند درباره اتفاقات گذشته شما فکر کنند و در ذهن شان داستان بسازند.

شاید با خود فکر کنید در این داستان ها نقش قهرمان را دارید، اما ممکن است همکاران جدید از شما به عنوان یک خائن یاد کنند، کسی که در صورت پایان همکاری با آنها نیز در محل کار جدید دیگری پشت سر آنها بدگویی می کند.

پس کافیست وقتی می خواهید در مورد محل کار قبلی تان با دیگران صحبت کنید، کمی منصف باشید و سعی کنید تا حد امکان درمورد محل کار قبلی تان بدگویی نکنید.


جریان سازی | پرورش جوانان | ارتباطات مستمر